M.R. Štefánik – francúzsky občan i hrdý Slovák – šikovný diplomat

 

V rámci projektu „Milan Rastislav Štefánik – poznaný i nepoznaný“ podujatia i výstava.

 

 

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja pripravila pre stredoškolskú mládež a širokú verejnosť v rámci projektu „Milan Rastislav Štefánik – poznaný i nepoznaný“ podujatia o významnej osobnosti. V utorok 25.6.2019 bude mať v priestoroch knižnice prednášku na tému „M. R. Štefánik – francúzsky občan i hrdý Slovák – šikovný diplomat“ z  Historický ústav SAV Bratislava Michal Kšiňaan, MAS, PhD. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk a je hlavným partnerom projektu.

 

Michal Kšiňaan, MAS, PhD., ktorý je od roku 2013 ako samostatný vedecký pracovník HÚ SAV sa zameral na M. R. Štefánika, jeho identity, pamäť, francúzsku a slovenskú historiografiu.

Milan Rastislav Štefánik – rodák z Košarísk neďaleko obce Brezová pod Bradlom. Slovenský astronóm, vedec, generál francúzskej armády, svetobežník, politik. Významná osobnosť slovenskej histórie. Výpočet jeho záujmov je nekonečný – výtvarné umenie, numizmatika, hudba, fotografovanie, rád hral šach, tancoval, varil. Ako cestovateľ, za pozorovaniami a plnením svojich povinností, precestoval dvakrát okolo sveta. Bol tiež prvým Slovákom, ktorý vystúpil na Mont Blanc. Je pochovaný v mohyle na Bradle, ležiacej v jeho rodnom kraji medzi Brezovou pod Bradlom a Košariskami.

 

Pozývame Vás v utorok 25.6.2019 do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, Lipová ul. č. 3 na stretnutie s vedeckým pracovníkom HÚ SAV Michalom Kšiňaanom, MAS, PhD., na prednášku o M. R. Štefánikovi, ktorá sa bude konať v rámci projektu „Milan Rastislav Štefánik – poznaný i nepoznaný“ Projekt z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk, ktorý je hlavným partnerom projektu.

V rámci projektu je dostupná aj unikátna výstava zo zbierok Slovenského národného múzea – múzeí v Martine „OBRAZOPIS SVETA – objektívom M. R. Štefánika…takto som fotografoval ja.“ Tešíme sa na Vás. Vstup je voľný.

 

 

Tatiana Bachňáková

Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave

Kontakt : www.kniznica-rv.sk      E-mail : kniznica@kniznica-rv.sk

Adresa : Lipová 3, 048 01 Rožňava

Tel. : 058/ 788 09 11, 788 09 17

Zdroj :

http://biografia.sk/milan-rastislav-stefanik/

https://www.aktuality.sk/clanok/480017/5-faktov-ktore-ste-o-milanovi-rastislavovi-stefanikovi-nevedeli/

 

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Online vysielacie časy:

Streda
18:00 (premiéra)
Štvrtok
09:00 a 18:00 (repríza)
Piatok
09:00 a 18:00 (repríza)
Nedeľa
14:00 (repríza)
Pondelok
09:00 a 18:00 (repríza)
Utorok
09:00 a 18:00 (repríza)

Ako si nás naladiť

Inzercia