Občianske združenie ALENKA & BELO HEFLER PRODUCTION v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave, kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja, pozývajú širokú verejnosť na diskusiu „November 89 – 30 rokov po“ s výnimočnými hosťami, Fedorom Gálom, sociológom, lídrom hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN) a Rastislavom Káčerom, diplomatom a predsedom analytickej organizácie Globsec.

 

„Som veľmi rád, že sa mi podarilo dostať do Rožňavy na 30. výročie Novembra ´89  práve týchto dvoch vzácnych ľudí, môjho priateľa z revolučných dní Fedora Gála, ktorého si nesmierne vážim pre jeho principiálnosť a čestnosť, a Rastislava Káčera, svetobežníka, človeka s obrovským nadhľadom a silným ľudským rozmerom,“ uviedol organizátor diskusie politológ a publicista Belo Hefler, ktorý bol pred 30 rokmi členom Slovenskej rady VPN a predsedom okresného a miestneho koordinačného centra hnutia.

 

Diskusiu, ktorá sa uskutoční v priestoroch Galérie Baníckeho múzea na Námestí baníkov v Rožňave v piatok 15. novembra so začiatkom o 17. hodine, budú moderovať Matúš Bischof a Eva Arvayová.

 

Predchádzať jej bude od 16. hodiny podujatie Baníckeho múzea v Rožňave Spomienka na November 89, v rámci ktorého odzneje tematická prednáška Pavla Horvátha, ktorý následne prevedie účastníkov aktuálnou výstavou Čo bolo pred 1989. Súčasťou programu dňa bude tiež premietnutie strihového dokumentu A. Berenteho a B. Heflera „Nežná – Cesta k slobode“, spracovaného z archívnych materiálov múzea, a expozícia dobových fotografií.

 

Tešíme sa na Vás!

 

 

Fedor Gál (1945) sa narodil v koncentračnom tábore Terezín, vyštudoval chemickú priemyslovku v Gottwaldove (dnes Zlín) a diaľkovo aj Chemicko-technologickú fakultu SVŠT v Bratislave. Je kandidátom sociologických vied, doktorom ekonomických vied a docentom sociológie na Univerzite Karlovej v Prahe. Pracoval ako robotník, zmenový majster a technológ v chemických fabrikách, neskôr ako vedec. Počas revolúcie v novembri 1989 sa stal jedným z jej lídrov a neskôr aj predsedom Verejnosti proti násiliu. Po odchode z politiky sa presťahoval do Prahy, kde učil na univerzite a podnikal. Spoluzakladal televíziu Nova, firmu na mobilné technológie, vlastnil knižné vydavateľstvo G plus G a literárnu kaviareň, založil viaceré nadácie. Je autorom množstva kníh a stoviek článkov. Nakrútil niekoľko dokumentárnych filmov a stál pri zrode Vrba – Wetzler Memorialu. Je ženatý, s manželkou Irenou, autorkou kníh pre deti, majú synov Róberta a Branislava, vnučku Sofinku a vnuka Samka.

 

Rastislav Káčer (1965) je čestným predsedom organizácie GLOBSEC (predtým Slovenská atlantická komisia) od roku 2008, po ukončení päťročného funkčného obdobia vo Washingtone D.C. ako veľvyslanec Slovenska v Spojených štátoch. Predtým pôsobil 16 rokov na rôznych úrovniach rozhodovania. Svoju kariéru začal ako analytik politiky na ministerstve zahraničných vecí a začal pôsobiť ako vedúci analytickej jednotky. V rokoch 1994 až 1998 pôsobil v ústredí NATO v Bruseli a po návrate z Bruselu sa stal vedúcim štábu pre plánovanie politiky a generálnym riaditeľom pre bezpečnostnú politiku a mnohostranné záležitosti na ministerstve zahraničných vecí. V roku 2001 sa stal štátnym tajomníkom ministerstva obrany zodpovedným za rokovací a prístupový proces Slovenska k NATO. Je všeobecne uznávaný ako odborník v oblasti domácej a zahraničnej politiky USA, transatlantických vzťahov, obrany a bezpečnosti. Veľvyslanecký post Slovenska v Maďarsku ukončil v júli 2018.


 

Kontaktná osoba:
Róbert Šimko
Manažér kultúry
Banícke múzeum v Rožňave
Email: info@banmuz.sk
Tel: +421 940 108 384

 

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Online vysielacie časy:

Streda
18:00 (premiéra)
Štvrtok
09:00 a 18:00 (repríza)
Piatok
09:00 a 18:00 (repríza)
Nedeľa
14:00 (repríza)
Pondelok
09:00 a 18:00 (repríza)
Utorok
09:00 a 18:00 (repríza)

Ako si nás naladiť

Inzercia