Nikdy nie je neskoro

 

 

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja sprístupní 10. februára 2020 výstavu fotografií a obrazov Jarmily Zacher Pajpachovej „Môj život kamionistky“ a 3. marca 2020 o 16:30 sa uskutoční beseda s autorkou výstavy v rámci cyklu „Po svete za volantom…“ „Ženy v nezvyčajnom povolaní – život v kamióne“.

 

Jarmila Zacher Pajpachová, autorka dvoch kníh „Môj život kamionistky“ a „Spoveď kamionistky“  je najstaršou kamionistkou na Slovensku, o čom svedčí aj jej certifikát slovenských rekordov.

Vo svojom živote si prešla rôznymi, hlavne neľahkými situáciami. Narodila sa v rodine alkoholika, ktorému slovo rodina nehovorilo vôbec nič. Hlad, odriekanie, bitky i tvrdej driny si užila už ako dieťa. Prvý manžel jej zomrel na následky autonehody, nemala vtedy ani dvadsaťjeden rokov. Ani druhé manželstvo jej neprinieslo šťastie, rozvod bol vraj vykúpením. „Moje knihy sú spoveďou a odkazom pre tých, ktorí si myslia, že ich život nemá cenu. Potom, ako si ich prečítate, zistíte, že vždy sa dá vstať na nohy a kráčať ďalej. Aj keď je človek na pokraji svojich síl“ prezradila zo svojho života pani Jarmila. V knihách opisuje detstvo a mnohé ťažké i bolestné chvíle, ktoré ju však nepoložili na kolená. „Vždy sa dá vstať na nohy a kráčať ďalej. Aj keď je človek na pokraji svojich síl“ dodala.

K motorizmu mala blízko od detstva. V 55-tich rokoch si urobila vodičský preukaz na kamión. V práci spoznala svojho tretieho manžela. Bez nehody prešla návesom niekoľkokrát celú západnú Európu. „Vraví sa, že na dobré sa dlho čaká, tak som čakala“ povedala už v nejednom rozhovore. V 65-tich rokoch napísala svoju prvú knihu. Vo svojich cestách a písaní kníh plánuje naďalej pokračovať. Tvrdí, že smútok v duši nič nevyrieši. V súčasnosti navštevuje jazykovú školu. „Učím sa taliansky jazyk a angličtinu. S manželom sa na našich cestách s miestnymi stále dohovoríme“dodala J.Z.Pajpachová.

 

Príbeh najstaršej slovenskej kamionistky, ktorá si nevedela zohnať prácu, sa začne výstavou jej fotografií a obrazov od 10. februára 2020 v priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová 3. V rámci Týždňa slovenských knižníc sa 3.marca 2020 o 16:30 hod. uskutoční s Jarmilou Zacher Pajpachovou beseda o jej nezvyčajnej profesii a o živote, o ktorom napísala v krátkom časovom odstupe už dve knihy. Vstup je voľný.

 


Tatiana Bachňáková
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave
Kontakt : www.kniznica-rv.sk      E-mail : kniznica@kniznica-rv.sk
Adresa : Lipová 3, 048 01 Rožňava
Tel. : 058/ 788 09 17

Zdroj:
https://www.christiania.sk/eshop/autor/pajpachova-jarmila-zacher/
https://sarm.pluska.sk/pribehy/video-doopatrovala-dceru-ktoru-jej-vzala-rakovina-teraz-najstarsia-slovenska-kamionistka-opat-chysta-volant

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Online vysielacie časy:

Streda
18:00 (premiéra)
Štvrtok
09:00 a 18:00 (repríza)
Piatok
09:00 a 18:00 (repríza)
Nedeľa
14:00 (repríza)
Pondelok
09:00 a 18:00 (repríza)
Utorok
09:00 a 18:00 (repríza)

Ako si nás naladiť

Inzercia