Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, aj tento rok otvorí brány jednej z najkrajších secesných stavieb, aké na Slovensku máme. Andrássyho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí odprezentuje vo svojich priestoroch diela akademického maliara Jána Rašku. Vernisáž výstavy s názvom Začiatok kruhu sa uskutoční v sobotu 26. júna o 17:00.

Priestor obrazárne s historickým nádychom z prelomov minulých storočí sa už po druhýkrát premení na jedinečný vizuálny dialóg s dielom súčasného slovenského autora. Ten v duchu koncepcie výstavného priestoru odprezentuje výber zo svojich najaktuálnejších veľkoformátových plátien.

Umenie vnímam ako jedno veľké tajomstvo, nevysvetliteľné veci nás ženú vpred. Mojimi dielami sa snažím dráždiť tajomstvom, chcem nimi s divákom komunikovať. Zároveň však moje obrazy nechcú byť úplne odhalené, pretože keby sme veci pochopili, všetko by sa zrútilo. Obrazy preto môžeme čítať aj ako príbehy, ktoré k nám prehovárajú. Ako kapitoly z knihy života – začiatku kruhu,“ vyjadril sa k výstave jej autor, Ján Raška.

Ján Raška ako autor dynamického gesta, ktoré je popretkávané jasnými známkami realizmu, svojimi maľbami vypovedá príbehové sny. Pracuje so symbolmi a významami zobrazujúc to, čo videl, či už v snoch alebo v skutočnosti. Jeho diela sú čiastočne odrazom jeho podvedomia, ktoré sa snaží preniknúť na povrch. Scitlivuje diváka a vťahuje ho do deja prostredníctvom symboliky figúr a rekvizít účinkujúcich v obrazových príbehoch. Hľadaním odpovedí na svoje otázky nabáda k zamysleniu sa nad obrazom súčasného sveta. Kým v skutočnosti sme? Čo je pravda a čo len sen?

Keď som stála v ateliéri autora, pôsobila na mňa tajomná harmónia jeho príbehov, ktoré som túžila objavovať. Verím, že rovnakú emóciu vzbudia obrazy u každého diváka. Umelecké diela stvorené prostredníctvom maľby a digitálnej kresby budú totiž na bielej stene galérie koexistovať vo vzájomnom vzťahu – budú vytvárať príbeh aj dialóg. Teší nás aj skutočnosť, že digitálne grafiky uzrú svetlo výstavných priestorov po prvýkrát,“ uviedla svoje dojmy kurátorka výstavy, Viktória Mračková.

Výstava bude sprístupnená verejnosti do 29. augusta 2021. Andrássyho obrazáreň môžu záujemcovia navštíviť od stredy do nedele, v čase od 9:00 do 17:00.

Viac informácií o ďalších výstavách a iných pripravovaných podujatiach nájdete na webstránke Baníckeho múzea v Rožňave, www.banmuz.sk, ako aj na sociálnych sieťach múzea.

Facebook: https://www.facebook.com/BanickeMuzeumVRoznave

Instagram: https://www.instagram.com/banmuz/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCql8lG0taN2MKGd1ZR10lWg

 

Tešíme sa na Vás!


Kontaktná osoba:
Róbert Šimko – Manažér kultúry
Banícke múzeum v Rožňave
Email: info@banmuz.sk
Tel: +421 940 108 384

                                                                                                    

 

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Online vysielacie časy:

Streda
18:00 (premiéra)
Štvrtok
09:00 a 18:00 (repríza)
Piatok
09:00 a 18:00 (repríza)
Nedeľa
14:00 (repríza)
Pondelok
09:00 a 18:00 (repríza)
Utorok
09:00 a 18:00 (repríza)

Ako si nás naladiť

Inzercia