Jar nádeje

 

Tajomstvá v literatúre IV.

 

 

(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja, pripravuje v mesiaci október pre študentov i verejnosť niekoľko podujatí. V pondelok 18. októbra 2021 sa stredoškoláci zúčastnia besedy s Petrom Jašekom, PhD., pracovníkom Ústavu pamäti národa, ktorý prítomným priblíži osobnosť Alexandra Dubčeka. Podujatie sa bude konať v rámci projektu Tajomstvá v literatúre IV., ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Pri príležitosti 100. výročia narodenia jednej z najvýznamnejších osobnosti novodobej histórie Slovenska – Alexandra Dubčeka, je v priestoroch knižnice výstava o demokratizačných snahách v Československu v roku 1968 a úlohe Alexandra Dubčeka v tomto procese.

„S Ústavom pamäti národa sme spolupracovali i v roku 2018, pri príležitosti významných medzníkov v našich dejinách, ako bolo napríklad 100. výročie ukončenia 1. Svetovej vojny a vznik Prvej Československej republiky“, spomenula v krátkom rozhovore odborná pracovníčka knižnice Anna Kešeláková a dodala „Už niekoľkokrát sme obdržali darom aj knihy z produkcie Ústavu pamäti národa, čo nás veľmi teší, nakoľko sú k dispozícii nielen študentom, ale aj širokej verejnosti.“

Súčasťou ÚPN je Centrum výskumu obdobia neslobody, ktorého vedením je poverený Peter Jašek, PhD. Centrum realizuje základný a aplikovaný výskum obdobia neslobody. Prostredníctvom publikačných, vzdelávacích, osvetových, výstavných a audiovizuálnych aktivít, vedeckých a kultúrnych podujatí prezentuje výsledky svojej činnosti verejnosti a podieľa sa tak na šírení hodnôt slobody, humanizmu a demokracie.

 

Rok 2021 je Medzinárodným rokom mieru a nádeje. V rámci projektu Tajomstvá v literatúre IV. sa v pondelok 18. októbra 2021 uskutoční prednáška spojená s besedou pod názvom „Jar nádeje“  s Petrom Jašekom, PhD., pracovníkom Ústavu pamäti národa a autorom výstavy, o osobnosti Alexandra Dubčeka i demokratizačných snáh 60-tych rokov 20. storočia v Československu. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 


Tatiana Bachňáková
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave
Kontakt : www.kniznica-rv.sk      E-mail : kniznica@kniznica-rv.sk      
Adresa : Lipová 3, 048 01 Rožňava

Zdroj:
https://www.upn.gov.sk/sk/organizacna-struktura/


 

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Online vysielacie časy:

Streda
18:00 (premiéra)
Štvrtok
09:00 a 18:00 (repríza)
Piatok
09:00 a 18:00 (repríza)
Nedeľa
14:00 (repríza)
Pondelok
09:00 a 18:00 (repríza)
Utorok
09:00 a 18:00 (repríza)

Ako si nás naladiť

Inzercia