Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, otvára nový prehliadkový okruh s názvom Banská doprava. Slávnostné otvorenie sa uskutoční 7. apríla 2022 na nádvorí Zážitkového centra Sentinel o 10:00. Záštitu nad podujatím prevzal predseda Košického samosprávneho kraja, Rastislav Trnka.

Samostatný prehliadkový okruh Banská doprava bude obsahovať viaceré témy a prvky, ako sú visuté lanové dráhy na Gemeri, 3D mapa regiónu Gemer, obľúbená jazda banským vláčikom do štôlne Alexander s projekciou dobového filmu z prostredia bane alebo priestory banských pracovísk s ukážkou rôznych druhov výstuže, kde je spolu inštalovaná aj technika a banská doprava.

„V minulom roku sa stále exponáty múzea rozrástli o banskú štôlňu Alexander s originálnym banským vláčikom, aj napriek obmedzeniam súvisiacimi s pandémiou ju vlani navštívilo 4 300 ľudí. Veríme, že pre návštevníkov bude ďalším lákadlom aj nový prehliadkový okruh s prezentáciou banských lanových dráh, ktorý vznikol s podporou krajského dotačného programu Tradície inšpirujú inovácie. Baníctvo je neodmysliteľne späté s Gemerom, vďaka týmto novinkám sa o ňom môžu návštevníci dozvedieť viac aj takouto interaktívnou formou,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Novinkou v našom múzeu bude v rámci nového prehliadkového okruhu aj vonkajšia prezentácia banského nakladača PN 1700, ktorý do zbierkového fondu Baníckeho múzea v Rožňave venovala spoločnosť Danucem, za čo sme jej veľmi vďační. S podporou kraja bol zrealizovaný náročný proces konzervovania a inštalácie tohto nadrozmerného technického exponátu o hmotnosti 13 ton,“ vyjadril sa riaditeľ múzea, Pavol Lackanič.

Okrem toho budú môcť návštevníci vidieť aj rozmernejšie exponáty, ktoré sú súčasťou exteriérovej expozície, ako banské lokomotívy, banské vozíky a koľajové nakladače.

Nový prehliadkový okruh bude sprístupnený širokej verejnosti od 8. apríla 2022. Podujatie sa koná pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja.

Viac informácii a noviniek nájdete na webstránke múzea www.banmuz.sk alebo na sociálnych sieťach Baníckeho múzea v Rožňave.

Tešíme sa na Vás!

Kontaktná osoba:
Róbert Šimko
Manažér kultúry
Banícke múzeum v Rožňave

Pridať komentár

Vysielacie časy:

Vysielame denne v nasledujúcich časoch:

Vysielanie 09:00 
Počasie
11:00
Rožňavský magazín
13:00
Rozsnyói magazin 15:00
Šport a Počasie
16:00
Magazín Plus
17:00
Vysielanie
18:00

 

Ako si nás naladiť