Denný múzejný tábor v Baníckom múzeu v Rožňave. Prvý ročník sa jednoznačne vydaril.

Rožňava, 07.08.2018

Banícke múzeum v Rožňave, zariadenie Košického samosprávneho kraja, v tomto roku po prvýkrát zorganizovalo v rámci jedného týždňa denný tábor pre deti pod názvom Prázdninoví bádatelia. Múzejníci sa snažili ukázať, že múzeum je miestom, kde deti môžu leto stráviť aktívne, kde sa môžu niečo nové naučiť, ale zároveň si aj nájsť nových kamarátov a priniesť si odtiaľ množstvo zážitkov.

Deti od 30. júla do 3. augusta toho stihli neúrekom. Boli sa pozrieť na slávnu Meterciu v Katedrále Nanebovstúpenie panny Márie a neobišli ani miesto v Čučme, ktoré zobrazuje. Pán starosta im trpezlivo objasnil banské tradície, ukázal im banský gápel  i kresanicu, aby sa z nich aspoň na chvíľu mohli stať baníci. Deti sa vybrali aj do Krásnohorskej Dlhej Lúky, kde na nich už čakali ochranárky z NP Slovenský Kras. Prichystali a starostlivo ukryli pre nich poklad, ale pripravili aj množstvo úloh, ktoré deti museli splniť, aby sa vôbec k pokladu dostali. Pri ich plnení sa naučili veľa nového o živočíchoch a rastlinách Slovenského Krasu a vôbec ako by sa v prírode mali správať. Múzejníci nezabudli deťom ukázať ani vznešenú Andrássyho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí a zobrali deti aj do ostatných expozícií Baníckeho múzea v Rožňave, kde si vypočuli prednášku o cechoch a kameninovej výrobe. Deti sa však zúčastnili aj na množstve tvorivých aktivít. Vyrobili si vitrážové okná, rámček na fotografie, či papierové zvieratká. Vyzdobili si bavlnené šnúrkové vaky a namaľovali tradičné taniere. Navštívili aj viacero detských ihrísk, zahrali sa na remeselníkov a vyryžovali si zlato. Samozrejme neobišli ani banský vláčik.

Denného múzejného tábora sa zúčastnilo 15 detí a múzejníci dúfajú, že ich spokojnosť privedie deti do tábora aj o rok a priláka do múzea aj ďalších prázdninových bádateľov.

Erika Hermélyi Gecelovská

 

Kontakt: Erika Hermélyi Gecelovská, Manažér kultúry
Oddelenie propagácie
erika.hermelyi.gecelovska@gmail.com

Mob.: 0940 108 384
Banícke múzeum v Rožňave, Šafárikova 31, 048 01  Rožňava
www.banmuz.sk

Foto galéria

Pridať komentár

Vysielacie časy:

Vysielame denne v nasledujúcich časoch:

Vysielanie 09:00 
Počasie
11:00
Rožňavský magazín
13:00
Rozsnyói magazin 15:00
Šport a Počasie
16:00
Magazín Plus
17:00
Vysielanie
18:00

 

Ako si nás naladiť