Dobrovoľníci Slovenského červeného kríža Adam Kalina a Adrián Adamik zhotovili improvizované nosidlá a pomohli pri transporte postihnutého turistu k záchranárom.

Mimoriadnu Plaketu predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) sa rozhodol udeliť  župan Rastislav Trnka. Morálne ocenenie za statočnosť, duchaprítomnosť a obetavosť pri poskytnutí prvej pomoci dnes odovzdal dvom študentom Gymnázia P. J. Šafárika v Rožňave. Adam Kalina a Adrián Adamik pomohli zachrániť život turistu počas novoročného výstupu na Volovec. „Aj vďaka pohotovosti a rozvahe Adama a Adriána dostal turista na Volovci druhý krát ten najcennejší dar, a to je ľudský život. Myslím si, že je dôležité, aby sme hovorili o pozitívnych veciach v našom kraji a tým je aj ušľachtilý čin, ktorý vykonali títo žiaci. Preto som sa rozhodol obdarovať ich plaketou, ktorá im bude ich hrdinský čin navždy pripomínať,“  povedal predseda KSK Trnka.

Žiaci rožňavského gymnázia sa 5. januára tohto roku zúčastnili na výstupe v rámci hliadky predlekárskej prvej pomoci z radov Mládeže Slovenského Červeného kríža (SČK). Pri výstupe dobrovoľníci SČK spozorovali u staršieho pána ťažkosti a na základe príznakov vyslovili podozrenie na infarkt myokardu. Stav vyhodnotili ako vážny, preto kontaktovali stredisko záchrannej zdravotnej služby. Keďže sa turisti nachádzali v neprístupnom teréne, pacienta museli prenášať. Ocenení chlapci priznávajú, že to bola adrenalínová situácia. „Ako dobrovoľníci Slovenského červeného kríža sme už pomáhali pacientom vo viacerých prípadoch, tak sme si dokázali zachovať chladnú hlavu. Bolo dôležité, aby postihnutý nemal pocit, že sme vo väčšom strese, ako je on sám,“ uviedol Adam Kalina.

Kalina a Adamik zhotovili improvizované nosidlá z transportnej plachty, lana a lyžiarskych palíc. Následne postihnutého muža s pomocou jeho syna a ďalšieho účastníka výstupu, pána Romana Nemca, transportovali z neprístupného terénu na najbližšiu zvážnicu. Približne po hodinovom transporte naložili pacienta do terénneho vozidla z chaty pod Volovcom a previezli na Gujapalag, kde už čakali záchranári a muža previezli do nemocnice. Adrián sa s pacientom neskôr stretol. „Bol veľmi rád, že sme mu pomohli a poďakoval sa nám. Vyšetrenia v nemocnici mu síce nepotvrdili infarkt, ale inú život ohrozujúcu diagnózu, s rovnakými príznakmi ako infarkt myokardu,“ konštatoval Adrián. Ako dodal, plaketu predsedu KSK vnímajú ako veľkú poctu.

Dvojicu chlapcov navrhla na ocenenie predsedu KSK vyučujúca z Gymnázia P. J. Šafárika v Rožňave Diana Matisová. Na záchrannú akciu svojich študentov upozornila s nádejou, že budú pozitívnym príkladom pre iných mladých ľudí. „Mnoho ľudí nevie podať prvú pomoc, alebo ju podáva zle. Som veľmi hrdá na našich študentov, ktorí vedeli takto s chladnou hlavou reagovať, takže budem veľmi šťastná, keď sa rady mládežníckeho spolku Slovenského červeného kríža naplnia ďalšími mladými ľuďmi,“ povedala Matisová.

Inzercia

Pridať komentár

Vysielacie časy:

Vysielame denne v nasledujúcich časoch:

Vysielanie 09:00 
Počasie
11:00
Rožňavský magazín
13:00
Rozsnyói magazin 15:00
Šport a Počasie
16:00
Magazín Plus
17:00
Vysielanie
18:00

 

Ako si nás naladiť