Košický samosprávny kraj (KSK) pokračuje v opravách ciest aj v okrese Rožňava. Koncom júla odštartoval rekonštrukciu cesty v obci Čučma. Stavebná úprava cesty III/3027 v celkovej dĺžke 1,88 kilometrov bude stáť 467 000 eur a financovaná bude z úveru od Európskej investičnej banky.

„Cesta v našej obci nebola komplexne opravená asi 27 rokov. Poškodili ju najmä záplavy v roku 2010 a 2014. Okrem toho sme v minulosti realizovali pod cestou inžinierske siete a časť nebola doasfaltovaná. Každý rok sa iba opravovali najväčšie výtlky, no množstvo vodičov si tu už poškodilo nápravy na svojich autách. Táto cesta je preto dnes v havarijnom stave a jej rekonštrukcia je viac ako potrebná,“ uviedol starosta obce Čučma Alexander Szőllős.
„Povodeň v roku 2014 spôsobila na ceste v Čučme škodu za viac ako 300-tisíc eur. Za posledných päť rokov vynaložil Košický samosprávny kraj na jej opravu takmer 42-tisíc eur, pričom išlo najmä o opravy výtlkov, krajníc, či spevnenie násypu cesty po povodniach. Rekonštrukciou tejto cesty sa preto zabezpečí bezpečnosť cestnej premávky a prispeje to aj k úspore financií, ktoré by sme ročne vynakladali na čiastočné opravy,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Oprava sa dotkne úseku začínajúceho pred obcou Čučma a končiaceho pri obecnom úrade. V rámci stavebnej úpravy bude zosilnená vozovka a vymenená jej konštrukcia. Doplnené tiež budú dláždené priekopy, odvodňovacie a priekopové žľaby, vymenené bude čelo priepustu aj poklopy šácht. Súčasťou projektu je aj výstavba oporného múra pozdĺž Rožňavského potoka, vďaka ktorému bude cesta v intraviláne obce stabilnejšia.

Práce by mali trvať približne 5 mesiacov, pričom premávku obmedzia iba čiastočne, prebiehať budú vždy v jednom jazdnom pruhu. Zhotoviteľom stavby je spoločnosť COLAS Slovakia a.s. Košice. „Veríme, že realizáciou stavby sa zvýši komfort vodičov a rozhýbe sa aj turistický ruch v tomto regióne. Čučmu nazývajú „nebrúseným diamantom Gemera“. Je to stará banská obec, nachádza sa tu napríklad unikátny banský voz poháňaný koňmi, banská klopačka či banské štôlne. Turistom preto rozhodne má čo ukázať. Po dokončení rekonštrukcie tejto cesty ich preto už nebudú odrádzať diery na cestách,“ doplnil predseda KSK.

Počas letných prázdnin sa v rožňavskom okrese dočká opravy aj most cez rieku Slaná v smere na Brzotín, most cez potok Čremošná v obci Kováčová, kde bude opravený aj zosuv na ceste a cesta pri vodnej nádrži Palcmanská Maša, ktorá dlhodobo trápi vodičov pre jej zlý stavebný stav.

 

 


JUDr. Anna Činčárová
Hovorca predsedu KSK
Košický samosprávny kraj
Email: anna.cincarova@vucke.sk
Tel: +421 918 766 004

Pridať komentár

Vysielacie časy:

Vysielame denne v nasledujúcich časoch:

Vysielanie 09:00 
Počasie
11:00
Rožňavský magazín
13:00
Rozsnyói magazin 15:00
Šport a Počasie
16:00
Magazín Plus
17:00
Vysielanie
18:00

 

Ako si nás naladiť