Témou tohtoročného Svetového týždňa dojčenia je „Posilniť rodičov, umožniť dojčenie“. Kľúčovou oblasťou je tvorba politík zameraných na rodiny tak, aby umožnila dojčenie, pomoc rodičom vychovávať a vytvoriť vzájomnú väzbu so svojimi deťmi v ranom veku, keď je to najdôležitejšie. Je dokázané, že optimálna výživa, ktorú dojčenie poskytuje spolu so starostlivosťou o deti a stimuláciou, môžu v ranom detstve posilniť vývoj mozgu detí a mať pozitívny vplyv na zdravie detí, ktorý vydrží po celý život.
Dojčenie podporuje zdravie detí a aj matiek. Dojčenie znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka, rakoviny vaječníkov, cukrovky 2. typu a srdcových chorôb. Podľa WHO sa odhaduje, že dojčenie môže každý rok zabrániť 20 000 prípadov smrti žien na rakovinu prsníka.
Vo Vyhlásení generálneho riaditeľa WHO Dr Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa a výkonnej riaditeľky UNICEF Henrietty Fore sa uvádza: „Príliš skorý návrat matiek do práce je prekážkou včasného začatia dojčenia, výhradného (exkluzívneho) dojčenia v prvých šiestich mesiacoch a pokračujúceho dojčenia až do veku 2 rokov alebo viac – praktík, ktoré môžu posilniť imunitný systém detí, chrániť ich pred chorobami a poskytnúť ochranu pred neprenosnými chorobami v ďalšom živote. “
Je dôležité podotknúť, že dojčenie máme podporovať a nie odsudzovať matky, ktoré z nejakého dôvodu nedojčia. Nie sú horšími matkami.
V Rožňave, 02.08.2019
Mgr. Silvia Lengová, MPH
oddelenie podpory zdravia
a výchovy k zdravia
RÚVZ so sídlom v Rožňave
Literatúra:
- WHO: World Breastfeeding Week 2019. Dostupné na internete: [https://www.who.int/news-room/events/detail/2019/08/01/default-calendar/world-breastfeeding-week-2019]
- UNICEF: INNOCENTI DECLARATION 2005. Dostupné na internete: [https://www.unicef.org/nutrition/files/innocenti2005m_FINAL_ARTWORK_3_MAR.pdf]
Pridať komentár